Protivzdušná obrana (PVO), známa aj pod anglickým názvom Air Defense, je kľúčovou súčasťou národnej bezpečnosti mnohých štátov. Ide o systém a stratégiu, ktoré majú za cieľ chrániť vzdušný priestor štátu pred nepriateľskými leteckými a raketovými hrozbami. Protivzdušná obrana zahŕňa rôzne technológie, taktiky a systémy navrhnuté na detekciu, identifikáciu a neutralizáciu nepriateľských lietadiel, dronov a rakiet.
Centrálne prvky protivzdušnej obrany zahŕňajú rôzne typy radarov na sledovanie pohybu lietadiel a rakiet včasné varovanie. Tieto systémy sú schopné detekovať a sledovať pohyb lietadiel na veľké vzdialenosti, čo umožňuje rýchlu reakciu a prípravu na prípadný útok. Protivzdušná obrana tiež zahŕňa rôzne typy protiletadlových systémov, ktoré môžu zahŕňať rakety stredného a krátko-dosahového dosahu, ako aj systémy zamerané na odpalovanie a sledovanie rakiet, ktoré môžu zničiť vzdušné ciele na veľkých výškach alebo vo vesmíre.
V súčasnosti je protivzdušná obrana neustále výzvou pre technologický rozvoj. S rastúcou komplexnosťou a rýchlosťou moderných leteckých a raketových systémov musia systémy protivzdušnej obrany neustále zdokonaľovať svoje schopnosti na detekciu a zničenie hrozieb. K tomu dochádza pomocou pokročilých radarových technológií, inteligentných riadiacich systémov a vysoko presných protiletadlových rakiet.
Protivzdušná obrana je dôležitá aj z hľadiska vojenskej stratégie, pretože umožňuje štátom brániť svoje územia pred akýmkoľvek leteckým útokom a zaisťuje bezpečnosť obyvateľstva. Okrem toho hrá dôležitú úlohu aj v medzinárodnom kontexte, kde sa rôzne krajiny vzájomne chránia pred hrozbami zo vzduchu a spolupracujú na vývoji nových technológií a stratégií v oblasti protivzdušnej obrany.