Nízko lietajúci cieľ, v leteckej terminológii známy pod anglickým názvom low flying target, predstavuje špecifický druh cieľa v leteckých vojenských operáciách. Tento termín sa často využíva v kontexte vojenských cvičení, simulácií a skúšok, kde je potrebné simulovať nízku letovú hladinu pre rôzne účely, vrátane vojenského trénovania, vývoja nových zbraní alebo testovania obranných systémov.
Nízko lietajúce ciele majú kľúčový význam v moderných vojenských operáciách, pretože môžu predstavovať skutočné hrozby, ktoré si vyžadujú rýchlu a presnú reakciu. Tieto ciele môžu zahŕňať rôzne typy lietadiel, ako sú stíhačky, bombardéry alebo bezpilotné lietadlá, ktoré sú schopné lietať na nízkej letovej hladine.
Simulovanie nízko lietajúcich cieľov v leteckých cvičeniach je dôležité pre testovanie účinnosti rôznych systémov na detekciu, sledovanie a zneškodnenie takýchto cieľov. Vojenské jednotky a obranné systémy musia byť schopné identifikovať a zasiahnuť ciele, ktoré operujú na nízkych letových hladinách, čo si vyžaduje vysokú presnosť a rýchlosť v reakcii.
Presné simulácie nízko lietajúcich cieľov umožňujú vojenským jednotkám a bezpečnostným silám zdokonaliť svoje schopnosti a zlepšiť svoju pripravenosť na rôzne scenáre vojenských konfliktov. Týmto spôsobom prispievajú k zvyšovaniu bezpečnosti a efektivity vojenských operácií v súčasnom globálnom bezpečnostnom prostredí.