Mol je jednotka množstva látky vyjadrená v kilogramoch, ktorá obsahuje toľko elementárnych stavebných častíc, koľko je atómov v 0,012 kg uhlíka C 12. Poznámka: Pri použití pojmu mol je potrebné definovať elementárne stavebné častice, ktorými môžu byť atómy, molekuly, ióny, elektróny alebo iné elementárne častice alebo skupiny častíc.
Tento článok poskytuje vysvetlenie pojmu mol vo vzťahu k leteckým vedeckým a technickým kontextom. Mol je štandardná jednotka množstva látky v medzinárodnom systéme jednotiek (SI). Používa sa na meranie množstva atómov, molekúl alebo iných chemických jednotiek v látke. Jedna molová hmotnosť (mol) je definovaná ako množstvo látky, ktoré obsahuje toľko elementárnych stavebných častíc, koľko je atómov v 0,012 kg uhlíka C 12.
Použitie pojmu mol je dôležité v leteckej vede a technike, najmä pri analýze chemických reakcií, palív, materiálov a iných látok používaných v leteckom priemysle. Pri výpočtoch a návrhoch lietadiel je dôležité presne poznať množstvo látok, ktoré sa používajú, a molová jednotka umožňuje presné meranie a výpočty v chemických a fyzikálnych procesoch. Mol sa používa v rôznych disciplínach leteckej vedy, vrátane chémie, fyziky a inžinierstva, a hrá kľúčovú úlohu pri vývoji a testovaní nových materiálov a technológií v leteckom priemysle.
Mol je množství látky vyjádřené v kilogramech, které obsahuje tolik elementárních stavebních částic kolik je atomů v 0, 012 kg uhlíku C 12. Poznámka: Použije-li se mol, musí být stanoveny elementární stavební částice, kterými mohou být atomy, molekuly, ionty, elektrony nebo jiné elementární částice, popř. skupiny částic.