Hurikán, označovaný aj ako tropická cyklóna, je termín používaný na označenie silnej nebo extrémne silnej búrky v tropických alebo subtropických oblastiach. Tieto búrky majú charakteristickú usporiadanú konvekciu a výraznú cyklónovú cirkuláciu, ktorá sa vyskytuje nad morami a oceánmi.
Hurikány vznikajú nad teplými morami a oceánmi, keď sa vzduch nad teplými vodami zahrieva a stúpa, čím vytvára podmienky pre tvorbu oblačnosti a zrážok. Keď sa hurikán dostane do kontaktu so studeným vzduchom alebo sa pohybuje nad studenými vodami, môže oslabiť alebo sa rozptýliť. Avšak v prípade, že hurikán udrží svoju silu a intenzitu, môže spôsobiť veľké škody na pobrežných oblastiach, vrátane silných vetrov, prívalových dažďov a záplav.
Hurikány sa klasifikujú podľa stupnice hurikánového vetra, pričom stupnica hurikánového vetra (Saffir-Simpsonova stupnica) zahŕňa kategórie od 1 do 5. Hurikány kategórie 3 a vyššie sa považujú za veľmi silné hurikány, ktoré majú potenciál spôsobiť ničivé škody.
Tropické cyklóny sú dôkladne monitorované meteorologickými agentúrami a organizáciami na celom svete. Predpovede pohybu a intenzity hurikánov sú kľúčové pre varovanie obyvateľstva a prijímanie preventívnych opatrení na minimalizáciu škôd a strát.
Hurikány majú významný vplyv na počasie a klímu v postihnutých oblastiach a sú predmetom intenzívneho výskumu s cieľom lepšie porozumieť ich formovaniu, vývoju a správaniu sa počas svojej existencie.
Hurikán – Hurricane
Termín používaný pro označení nefrontální cyklóny synoptického měřítka, která vzniká nad tropickými nebo subtropickými oblastmi moří a oceánů, s uspořádanou konvekcí a s výraznou cyklonální cirkulací při zemi.