Odolnosť v boji alebo survivability v leteckom kontexte predstavuje schopnosť lietadla alebo vojenského systému odolávať nepriateľským útokom, ako sú strely, streľby alebo iné formy agresie, a zároveň udržiavať schopnosť plniť svoje úlohy. Táto kľúčová vlastnosť je neoddeliteľnou súčasťou návrhu a vývoja vojenských lietadiel a technológií a zohľadňuje mnoho aspektov, ktoré zabezpečujú úspešné a bezpečné fungovanie v bojových podmienkach.
Jedným z kľúčových faktorov odolnosti v boji je schopnosť lietadla odolať poškodeniam a pokračovať v plnení svojich úloh. To môže zahŕňať odolnosť štruktúr voči strelným zásahom, schopnosť pokračovať v lietaní aj po poškodení kritických častí lietadla a schopnosť udržať riadiace a komunikačné systémy v prevádzke aj po útoku.
Okrem toho odolnosť v boji zahŕňa aj schopnosť vyhnúť sa zisteniu a identifikácii nepriateľskými radarovými systémami. Táto schopnosť sa dosahuje rôznymi metódami, vrátane používania stealth technológií, elektronického rušenia a ďalších protiopatrení. Zabezpečuje to, že lietadlo má lepšiu šancu uniknúť nepriateľským zásahom a udržať si taktickú výhodu v boji.
Dôležitým aspektom odolnosti v boji je aj schopnosť lietadla prežiť a následne reagovať na chemické, biologické, radiačné alebo jadrové (CBRN) hrozby. To zahŕňa používanie špeciálnych ochranných systémov a protiopatrení na minimalizáciu rizika pre posádku a technické systémy vo vnútri lietadla.
V neposlednom rade zahŕňa odolnosť v boji aj schopnosť lietadla reagovať na kybernetické hrozby. V súčasnej dobe, kedy sa kybernetické útoky stávajú čoraz sofistikovanejšími, je nevyhnutné mať k dispozícii technológie a stratégie, ktoré zabezpečia, že lietadlá sú chránené pred kybernetickými hrozbami a môžu účinne reagovať na akékoľvek pokusy o ich narušenie.
Celkovo je odolnosť v boji základnou požiadavkou pre všetky vojenské lietadlá a technológie. Zabezpečuje, že vojenské jednotky môžu úspešne plniť svoje úlohy aj v extrémnych a nebezpečných podmienkach, čo je kľúčové pre bezpečnosť a úspech vojenských operácií.